Oferta kolejki wąskotorowej w Żninie

Oferta kolejki wąskotorowej w Żninie

Przejazd kolejką wąskotorową to prawdziwy powrót do przeszłości! Kolej wąskotorowa dawniej używana była jako powszechny środek transportu ludzi i towarów – dziś to jedna z wielu atrakcji turystycznych w wielu miastach Polski, która corocznie przyciąga tysiące turystów.

Czym wyróżnia się kolejka wąskotorowa?

Kolej wąskotorowa Żnin charakteryzuje się przede wszystkim swoją budową, a mianowicie mniejszym rozstawem szyn w przeciwieństwie do klasycznej kolei. To sprawia, że zdolność przewozowa takiej kolejki oraz jej prędkość maksymalna są decydowanie niższe.Wydawać by się mogło, że to spory minus. Nic bardziej mylnego! Kolejka wąskotorowa Żnin nie wymaga wykonywania głębokich przekopów czy dużych nasypów kolejowych, co znacząco obniża zarówno koszty budowy, jak i eksploatacji.Warto przy tym podkreślić, że wciąż w wielu krajach świata (np. w Japonii) kolejki wąskotorowe są powszechnie budowane i stanowią główny środek transportu dla lokalnej społeczności.

Kolejki wąskotorowe w Polsce

W miejscowości Żnin w województwie Kujawsko pomorskim można skorzystać z oferty kolejki wąskotorowej. To główna atrakcja miasta, która jest dostępna do dyspozycji zwiedzających w miesiącach wiosennych i letnich. W przeszłości kolejka wąskotorowa miała jedno główne zadanie: transportować towary i pasażerów i łączyć Żnin z trzema najważniejszymi punktami na mapie: Wenecją, Biskupinem i Gąsawą.Kolejka wąskotorowa Żnin to prawdziwy powrót do przeszłości. Trasa o długości 12 km, rozstaw szyn 600 mm, maksymalna prędkość 25 km/h – to najważniejsze parametry tej historycznej kolejki, której początki sięgają 1894 r.

Inne atrakcje w okolicy

Dla miłośników kolei i fanów historii czeka prawdziwa gratka: Muzeum Kolei Wąskotorowej w miejscowości Wenecja, które prężnie działa od 1972 roku i uznawane jest za największy tego typu skansen w Europie! Aktualny rozkład jazdy kolejki wąskotorowej Żnin znajduje się na stronie internetowej muzeum. Można tam również znaleźć wszystkie informacje na temat cen biletów, ich dostępności oraz przysługujących ulg.