Łóżeczka dla niemowląt – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia niemowlę spędza mnóstwo czasu w swoim łóżeczku, gdzie śpi, je i bawi się. Dlatego łóżeczko dla niemowlaka musi być przede wszystkim bezpieczne i wygodne. Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem tego niezbędnego dla maluszka mebla?

Łóżeczko dla noworodka – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Na poczucie komfortu niemowlęcia przebywającego w swoim łóżeczku w dużej mierze mają wpływ materiały, z jakich został wykonany ten mebel. Liczą się przede wszystkim atestowane elementy. Zwróć uwagę na to, czy dany model spełnia normę PN-EN 716-1, która określa bezpieczeństwo mebli dla dzieci. Pożądane są też certyfikaty Instytutu Technologii Drewna i Państwowego Zakładu Higieny.

Warto pamiętać przy tym, że nie jest aż tak istotny sam design, ale np. rodzaj farby wybranej do pokrycia poszczególnych części (najlepiej spełniającej normę PN EN 71.3), sposób wykończenia kantów i powierzchni drewnianych. Ważne, by łóżeczko nie miało ostrych elementów i posiadało zaokrąglone narożniki.

Kluczowe dla bezpieczeństwa jest też rozstawienie szczebelków. Nie mogą one być zbyt szeroko zamontowane, żeby maluszek nie włożył między nie główki. Nie powinny też umożliwiać wydostania się na zewnątrz, bo mogłoby się to skończyć niebezpiecznym upadkiem. Jeśli wybierasz wariant z demontowanymi szczebelkami, upewnij się, że ich mocowanie jest stabilne i bobas nie poradzi sobie z nimi samodzielnie.

Niedopuszczalna jest obecność jakichkolwiek wystających elementów, o które dziecko mogłoby się pokaleczyć. Łóżeczko dla noworodka musi być też bardzo solidne. O ile w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nie będzie obiektem szczególnego zainteresowania, później maluszek z pewnością będzie się siłować ze szczebelkami i być może nawet będzie próbować wymknąć się na zewnątrz.

Łóżeczko dla niemowlaka z regulacją wysokości

W tym wypadku chodzi przede wszystkim o komfort dla rodziców. Łóżeczko dla noworodka, które zostało wyposażone w opcję zmiany położenia materaca, może mieć dwu- lub trzystopniową regulację. Zazwyczaj do 4. miesiąca życia wykorzystuje się najwyższy stopień, dzięki któremu rodzice nie muszą tak głęboko się pochylać, żeby położyć dzieciątko lub wziąć je na ręce. Ma to szczególne znaczenie właśnie w tym czasie, kiedy dziecko najczęściej wędruje z rąk na materac i nie wspiera się jeszcze na własnych nóżkach. Drugi lub trzeci poziom wybiera się najczęściej, gdy niemowlę potrafi już raczkować i jest bardzo aktywne podczas przebywania w łóżeczku.

Łóżeczko dla noworodka z szufladą i przewijakiem?

Rodzice wiedzą, jak dużo rzeczy przybywa w domu, gdy na świecie pojawia się maleństwo. Dlatego najlepiej wybrać takie łóżeczko, które jest wyposażone w dodatkowe schowki i akcesoria do przewijania. Dzięki dodatkowym szufladom łatwo można zagospodarować wnętrze. Umożliwiają one też schowanie najpotrzebniejszych rzeczy, do których zaliczają się pieluszki i kocyki.

Oczywiście to, jakie łóżeczko dla niemowlaka wybierzesz, jest kwestią indywidualną, jednak model ułatwiający przechowywanie rzeczy może być bardzo praktyczny. Jeżeli decydujesz się na wersję z przewijakiem, pamiętaj, że nie jest on na stałe mocowany do łóżeczka. Jeśli dziecko jest bardzo ruchliwe, przed położeniem malucha należy go zdjąć i odłożyć w bardziej stabilne miejsce.

Oczywiście wszyscy rodzice pragną zapewnić swojemu dziecku najlepsze warunki już od urodzenia. Dlatego przy wybieraniu łóżeczka dla maluszka, pamiętaj, aby zadbać o jego bezpieczeństwo i komfort. Pomyśl również o swojej wygodzie, by nie schylać się zbyt nisko, gdy chcesz położyć pociechę lub wziąć ją na ręce.