Badania prenatalne NFZ

Badania prenatalne NFZ

Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie wad płodu. Większość z nich wykonuje się odpłatnie, w prywatnych klinikach ginekologicznych. Niektóre z nich można jednak wykonać za darmo. Jak uzyskać skierowanie na darmowe badania prenatalne? Dlaczego warto robić takie badania? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Badania prenatalne i ich zadanie

Głównym zadaniem badań prenatalnych jest ocena rozwoju płodu i wykrywanie wszelkich wad anatomicznych oraz chorób. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowane schorzenia dają szansę na wyleczenie ich, jeszcze w okresie ciąży. Zdarza się, że badania prenatalne potrafią uratować życie dziecka, a często również matki. Warto zatem wykonywać badania zlecone przez ginekologa, na różnych etapach ciąży.Wśród najczęściej wykonywanych badań prenatalnych znajdują się: USG oraz echo serca płodu. Pierwsze z nich pozwala lekarzowi ocenić, czy płód rozwija się w sposób prawidłowy. Jest to zupełnie nieinwazyjne badanie, które zazwyczaj wykonuje się we wczesnym etapie ciąży. Echo serca z kolei pozwala na wykrycie wszelkich zaburzeń układu krążenia u nienarodzonego dziecka.

Badania prenatalne NFZ – jak uzyskać skierowanie?

Większość podstawowych badań prenatalnych można wykonać nieodpłatnie, po uzyskaniu skierowania od ginekologa. Wśród badań wykonywanych na NFZ znajdują się m.in. ultrasonografia, test PAPP-A oraz amniopunkcja.

Dlaczego warto robić badania prenatalne NFZ?

Badania prenatalne umożliwiają wykrycie zaburzeń rozwoju płodu. Pozwalają one również na zdiagnozowanie wad genetycznych we wczesnym etapie ciąży. Dzięki odpowiednio wcześnie postawionej diagnozie można szybko rozpocząć postępowanie terapeutyczne. Większość wad płodu można bowiem wyleczyć, kiedy dziecko znajduje się na etapie rozwoju wewnątrzmacicznego.Nie należy bagatelizować kwestii diagnostyki w ciąży i warto regularnie wykonywać wszystkie zlecone przez ginekologa badania, ponieważ pozwalają one szybko wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości, dzięki czemu możliwe jest uratowanie zdrowia lub życia dziecka.