Podział narzędzi laryngologicznych

grupa-anmar - narzędzia laryngologiczne 1.jpg

Laryngologia jest jedną z podstawowych dziedzin medycznych. Skupiona na uszach, nosie, zatokach przynosowych, szyi, krtani oraz jamie ustnej zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób związanych z wymienionymi narządami. Przeprowadzanie specjalistycznych zabiegów możliwe jest dzięki narzędziom laryngologicznym, które dzieli się na trzy grupy.

1 – narzędzia do audiologii

Audiologię można uznać za dziedzinę skoncentrowaną na narządzie słuchu, zmyśle równowagi oraz uszach. Ponadto pomaga ona we wczesnym rozpoznaniu pierwszych objawów różnych poważnych chorób, czyli m.in. jąkania, dysleksji, ale też częściowo autyzmu i mutyzmu.

Wśród najczęściej używanych przyrządów w tej kategorii wyróżnia się m.in. strzykawki laryngologiczne, przeznaczone do płukania kanału słuchowego, jak również wzierniki i łyżeczki uszne oraz różnego rodzaju noże. Wymienione narzędzia laryngologiczne stanowią podstawę każdego gabinetu zajmującego się audiologią.

2 – narzędzia do rynologii

Rynologia jest z kolei dziedziną skoncentrowaną głównie na nosie i zatokach przynosowych, zajmującą się leczeniem wszelkich chorób powiązanych najczęściej z zatokami. Mowa tu między innymi o powszechnie występującym zapaleniu zatok, diagnozowaniu oraz chirurgicznym leczeniu krzywej przegrody nosowej, jak również leczeniu niedrożności zatok, której bardzo częstą przyczyną nie są wirusy czy bakterie, a polipy występujące w zatokach, wymagające usunięcia.

Do najpopularniejszych narzędzi laryngoligycznch stosowanych w diagnostyce i leczeniu chorób związanych z rynologią zalicza się: pętle nosowe, kleszcze umożliwiające przeprowadzanie operacji na przegrodzie nosowej, wzierniki nosowe oraz trokary.

3 – narzędzia do onkologii

Onkologię można uznać za najważniejszy odłam laryngologii, albowiem ma ona za zadanie rozpoznawać stany przedrakowe. Diagnozuje je w obrębie głowy, szyi, jamy ustnej, krtani, nosa i gardła. Prawidłową diagnostykę wspomagają narzędzia laryngologiczne, które służą też do ewentualnego przeprowadzania poważniejszych zabiegów i operacji.

Wśród narzędzi laryngologicznych ważnych dla onkologii laryngologicznej można wyróżnić m.in. kleszcze do chwytania migdałków czy też adenotom. Oczywiście są to tylko przykłady przydatnych narzędzi, które tworzą szeroką grupę najróżniejszych akcesoriów.

Narzędzia laryngologiczne dostępne są w ofercie Grupa-Anmar.pl