Jakie wykonać badanie bezdechu sennego?

weronika - doktorekg - doktore (3).jpg

Bezdech senny jest problematyczny pod wieloma względami, dlatego nie można go bagatelizować. Powinno się znaleźć przyczynę i ją wyeliminować, wdrożyć skuteczne leczenie. Może okazać się, że przerwy w oddychaniu są objawem jakiegoś schorzenia, poważnej choroby. Najpierw potrzebne będzie oczywiście badanie bezdechu sennego, czyli diagnostyka.

Badanie bezdechu sennego w postaci polisomnografii

Jeżeli istnieje podejrzenie o bezdechu sennym, to lekarz zleci wykonanie badania w postaci polisomnografii w celu postawienia diagnozy. Na jego podstawie możliwe staje się monitorowanie całego przebiegu snu, poziomu wysycenia krwi tlenem. Polisomnografia służy również do określenia wzorca oddychania, ocenienia czynności mięśnia sercowego i reakcji fizjologicznych organizmu.

Do badania bezdechu sennego trzeba się odpowiednio przygotować, zwykle przeprowadza się je w warunkach szpitalnych. Konieczne staje się odstawienie niektórych leków, aby nic nie wpływało negatywnie na wynik. Nie można spożywać alkoholu, sięgać po kofeinę, stosować środków ziołowych i nasennych. Znaczenie ma również zjedzenie lekkiego posiłku, założenie wygodnej piżamy. Istotne jest, aby pacjent nie miał problemów z zaśnięciem, więc jak najbardziej można przynieść ze sobą swoją poduszkę i kołdrę.

Co warto wiedzieć o badaniu bezdechu sennego?

Badanie bezdechu sennego wykorzystuje się w przypadku zgłoszenia przez pacjenta dokuczliwych objawów, czyli między innymi bólu głowy po przebudzeniu, przewlekłego zmęczenia, problemów z koncentracją i pamięcią. Jeżeli tego typu symptomy występują nawet po przespaniu optymalnej liczby godzin, to należy udać się do lekarza. Zostanie przeprowadzone odpowiednie badanie, które wskaże na przyczynę bezsenności i problemów z wybudzaniem się.

W przypadku badania polisomnograficznego monitoruje się różne obszary organizmu, aby jak najlepiej zdiagnozować schorzenie. Bada się czynność mózgu i serca oraz ocenia się pracę mięśni i nerwów podczas spania. Monitorowane są także ruchy fizjologiczne. Za przerwy w oddychaniu podczas snu może odpowiadać utrudniony przepływ powietrza do płuc. W niektórych przypadkach jest on wręcz zablokowany do tego stopnia, że dochodzi do obturacyjnego bezdechu sennego.