Markizy, rolety, a może żaluzje? Co wybrać?

Lato to czas kiedy słońce i temperatura sprawiają, że upał daje się każdemu we znaki. W takie gorące dni ukojenie przynosi schronienie się we wnętrzu mieszkania i ochłodzenie się po przyjściu z rozgrzanej słońcem ulicy. Niestety, bardzo często kiedy temperatura i promienie słoneczne są bardzo intensywne, temperatura w mieszkaniu jest równie wysoka jak poza nim. Jeśli w mieszkaniu brak klimatyzacji, trzeba szukać innych sposobów na to, żeby nie dopuścić do rozgrzania wnętrza mieszkania. Jak chronić się przed promieniami słońca? Co zastosować?

Co zatrzyma promienie słoneczne?

Chcąc utrzymać przyjemnie niską temperaturę w mieszkaniu warto pomyśleć o zasłonięciu okien, ponieważ właśnie przez okna wpada najwięcej gorąca. Promienie słoneczne nagrzewają wnętrze mieszkania, a ochłodzenie takiego rozgrzanego pomieszczenia jest bardzo trudne. Nie pomoże tu otwarcie okna, ponieważ temperatura na zewnątrz jest jeszcze wyższa. Zatem ochrona przed promieniami słonecznymi jest podstawą. Na rynku znajduje się kilka opcji, a najlepsze z nich to rolety zewnętrzne, żaluzje zewnętrzne oraz markizy. Wszystkie te trzy elementy montowane są po zewnętrznej stronie okna. Jest to ogromna zaleta w porównaniu do tych wewnętrznych, ponieważ dzięki zewnętrznemu montażowi, promienie słoneczne są blokowane i pochłaniane znacznie skuteczniej. Oprócz tego rolety i żaluzje dają efekt zaciemnienia pomieszczenia , co dodatkowo wpływa na obniżenie temperatury w mieszkaniu.

Wybór między dostępnymi opcjami na rynku

Co wybrać: żaluzje zewnętrzne, rolety zewnętrzne czy markizy? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, więc wybór na pewno nie będzie jednoznaczny. Główną różnicą pomiędzy tymi opcjami jest fakt, iż rolety oraz żaluzje zewnętrze zaciemniają pomieszczenie. Tym samym zapewniają także więcej prywatności. Natomiast markizy nie gwarantują zasłonienia okna – wręcz przeciwnie – przy użyciu markiz widok z okna jest niezasłonięty. Dlatego wyboru należy dokonać indywidualnie. Dla osób ceniących sobie intymność lepiej sprawdzą się żaluzje albo rolety zewnętrzne. Cena żaluzji jest wyższa niż rolet, dlatego bardziej ekonomicznym zakupem będzie wybranie rolet zewnętrznych. Z drugiej strony są osoby, dla których ważne jest oświetlenie pomieszczenia dziennym światłem . W tym wypadku markizy będą zdecydowanie korzystniejszym wyborem jeśli chodzi o ochronę mieszkania przed nadmiernym nagrzaniem się promieniami słonecznymi. Dodatkowym atutem markiz jest to, że dają one cień nie tylko w pomieszczeniu – można je z powodzeniem użyć do zacienienia na przykład tarasu. Markizy stanowią też częściową ochronę przed deszczem i wiatrem, co może okazać się kluczowe.