Ogniwa niklowo kadmowe

Ogniwa niklowo kadmowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Jak sama nazwa wskazuje są one złożone z zasadowego wodorotlenku niklu oraz kadmu. Stosowane zazwyczaj są w urządzeniach budowlanych, gdzie potrzebne jest zasilanie awaryjne. Swoje zastosowanie mogą mieć również w sprzęcie medycznym, wojskowym lub mechanicznym.

Jak wygląda proces elektrodowy w ogniwach niklowo kadmowych?

Katodą w tym procesie jest tlenek wodorotlenek niklu (III), a anodą kadm. Dodatkowym składnikiem, który potrzebny jest do procesu elektrodowego jest elektrolit o nazwie wodorotlenek potasu.

Jak w sposób właściwy ładować ogniwo niklowo kadmowe?

Przede wszystkim należy pamiętać o najważniejszej zasadzie. Ogniwo powinno być ładowane odpowiednim napięciem prądu, które nie będzie niszczyło wydajności baterii. Ponadto ładowanie takie powinno trwać od 14 do 16 godzin, aby było skuteczne. Ogniwo niklowo kadmowe należy rozładowywać i naładowywać w pełnym cyklu. Bateria taka powinna wystarczyć na co najmniej 1000 cykli. Dzięki temu, że bateria będzie ładowana odpowiednim napięciem można być pewnym, że jeżeli zapomni się odpiąć ją od ładowania nie będzie ona traciła swoich właściwości prądowych.

Jakie zastosowania mogą mieć Ogniwa niklowo kadmowe?

Działanie takich ogniw uzależnione jest tak naprawdę od ich mocy. Może wynosić od 1 do 3 godzin. Ogniwa niklowo kadmowe świetnie sprawdzają się w akumulatorach, które wspomagają awaryjnie oświetlenie na budowach. Znajdą swoje zastosowanie zarówno w miejscach w których jest drastycznie niska lub bardzo wysoka temperatura.