Okna drewniane czy plastikowe – oto jest pytanie?

Pewnie nie raz już zastanawiałeś się nad różnicami pomiędzy nimi czy to w zakresie cen czy ich parametrach. Ciężko o ustalenie jednoznacznej odpowiedzi, które z nich są lepsze, ponieważ każdy dysponuje innymi wymaganiami, a także potrzebami, przez co będzie zwracał uwagę za zupełnie inne kryteria. Naszym zadaniem na dzisiaj jest porównanie obu rozwiązań i przedstawienie ich pod wieloma względami, byś mógł świadomie podjąć ostateczną decyzję w sprawie wyboru idealnych okien do siebie do domu.

Okna drewniane – wady i zalety

Zaczniemy najpierw od bardziej klasycznego i powiedzielibyśmy, że ekskluzywnego rozwiązania, ponieważ okna drewniane są zdecydowanie droższe od plastikowych, a wynika to przede wszystkim z bardziej złożonego i skomplikowanego procesu produkcyjnego. Jednak na sam początek zamierzamy skupić się na najważniejszych zaletach i korzyściach, które wynikają z ich wyboru. Pierwszą rzeczą, o której koniecznie trzeba wspomnieć to nadanie całemu budynkowi zdecydowanego i kompletnie odmiennego charakteru. Drewniane okna w dzisiejszych czasach stanowią raczej rzadkość zarówno ze względów cenowych, jak i indywidualnego wyglądu budynku.

Wiele osób właśnie decyduje się na drewno w swoich oknach, ponieważ nadaje to bardzo eleganckiego charakteru, a tym samym można z nimi sporo kombinować. Chodzi głównie o ich kształt, wielkość i liczne żłobienia, które możliwe są do wykonania na specjalne zamówienie klienta. Rozmaite dodatki i dekoracje nadadzą oknom wyjątkowego wyglądu, a projekt może zostać opracowany zgodnie z Twoimi oczekiwaniami od początku do końca. Oczywiście takie rozwiązanie będzie prezentowało się najlepiej w połączeniu z innymi drewnianymi dodatkami, jak na przykład drzwi, płot czy inne przydomowe akcesoria.

Kolejną zaletą drewnianych okien jest ich wysoka jakość, którą zapewniają już pozostałe parametry związane z ich właściwościami i funkcjonalnością. Jako pierwszy z nich można wymienić niski współczynnik przenikania ciepła, co oznacza długotrwałe utrzymanie ciepła w pomieszczeniach wewnątrz zarówno latem, jak i zimą. Dodatkowo są dobrze uszczelnione i nie przepuszczają hałasów z zewnątrz, a to także ważne zwłaszcza w mocno zaludnionych miejscach. Jednak ich trwałość w dużej mierze zależy od regularnej i dokładnej pielęgnacji, której okna drewniane zdecydowanie wymagają. Wszystko to jest niezbędne, by nie ulegały rozpadowi, zarysowaniom czy też nadmiernej wilgoci.

Okna plastikowe – wady i zalety

Teraz przejdziemy od razu do okien plastikowych, które są znacznie mniej oryginalne, aczkolwiek dużo tańsze i łatwo dostępne w kilku podstawowych modelach. Naturalnie, można skorzystać z ofert większych producentów, jak na przykład okna z Wrocławia, gdzie będziesz miał do dyspozycji znacznie więcej modeli i wzorów. Ich główną zaletą jest uniwersalność, ponieważ plastikowe okna można wykonać w dowolnym rozmiarze i kształcie, dzięki czemu można dopasować je do każdego wnętrza. Co więcej, dotyczy to również ich wyglądu, ponieważ dostępnych jest mnóstwo rozmaitych oklein, które nadają im zupełnie innego charakteru.

Ich niższa cena nie wynika z gorszej jakości, a po prostu sam proces produkcji został już tak zautomatyzowany, że nie potrzeba dodatkowych etapów wykańczania, jak dzieje się w przypadku okien drewnianych. Nie wymagają także żadnej dodatkowej i specjalnej pielęgnacji ani konserwacji, zatem wystarczy je zamontować i co pewien czas przecierać z kurzu i innych zabrudzeń.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka wad, wśród których można wymienić między innymi możliwość zmiany wyglądu, a dokładniej mówiąc kolorystyki okien jaśniejszych, które pod wpływem słońca mogą dostać różnych przebarwień, lecz mowa zazwyczaj o tańszych alternatywach plastikowych okien. Ponadto wszelkie powstałe na nich zarysowania czy uszkodzenia nie są możliwe do naprawienia i zregenerowania, a zatem potrzebna jest wówczas ich kompleksowa wymiana.

Jak widać zalet nie brakuje w żadnej z wyżej wymienionych opcji, aczkolwiek na wady również trzeba zwrócić uwagę. Twoja decyzja jest całkowicie uzależniona od Twojej opinie, oczekiwań i pozostałych kryteriów, gdzie mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco Cię uświadomił i wyjaśnił kilka kwestii.