Nawet wtedy, gdy pozornie zupełnie nic nam nie dolega, warto jest co pewien czas wykonać podstawowe badania profilaktyczne. Może się okazać bowiem tak, że nasz organizm niekoniecznie jest w tak dobrym stanie, jak nam się wydaje. Bardzo dużo chorób, zwłaszcza na samym początku swego rozwoju, nie objawia się niczym szczególnym i niepokojącym. Dotyczy to przede wszystkim nowotworów. Nawet najzwyklejsze badanie krwi może wskazać na jakieś problemy zdrowotne. Badania profilaktyczne pozwalają na uniknięcie długotrwałego leczenia, które zazwyczaj jest skutkiem zbyt późnej diagnozy. Poddawanie się regularnym badaniom profilaktycznym jest bardzo często szansą całkowitego wyleczenia choroby, która nie miała jeszcze czasu na rozwój.
Jak często wykonywać badania profilaktyczne?
Jeśli nie mamy żadnych niepokojących objawów i nic szczególnego nam nie dolega, to wystarczy właściwie raz do roku wykonać morfologię, badanie OB, badanie ogólne moczu i oznaczyć poziom cukru oraz cholesterolu we krwi. To są takie najbardziej podstawowe badania, które sugeruje się do wykonania każdej dorosłej osobie. Żyjemy obecnie w ciągłym biegu i stresie, nie mamy czasu zadbać o siebie i zdrową dietę. To wszystko powoduje, że ryzyko zapadnięcia na jakąś chorobę cywilizacyjną jest dużo większe niż nam się wydaje. Warto więc o siebie trochę zadbać i nie igrać z losem, bo podstawowe badania zajmują zaledwie kilka minut, a mogą ocalić nasze zdrowie, a czasami nawet i życie.
Do kogo z wynikami?
Z wynikami powinniśmy się zgłosić do naszego lekarza rodzinnego, który to wnikliwie je przeanalizuje, a przy tym dodatkowo nas dokładnie przebada. Jeśli coś zaniepokoi lekarza, to zazwyczaj zleca on dodatkową diagnostykę i wypisuje skierowanie do określonego specjalisty. Powinniśmy unikać samodzielnej interpretacji wyników. Internetowa wyszukiwarka bywa zawodna, więc najlepiej oczytanie wyników pozostawić specjaliście.
Grupy ryzyka
Czasami za wykonaniem określonego badania przemawiają nasze geny oraz styl życia. Jeżeli ktoś w naszej rodzinie miał nowotwór to powoduje to, że jesteśmy automatycznie w tzw. grupie ryzyka i dobrze byłoby co jakiś czas zwyczajnie się przebadać. Podobnie jest przykładowo z palaczami – wszyscy wiemy, że palenie tytoniu jest przyczyną chorób układu oddechowego, a zatem osoby uzależnione od papierosów powinny co jakiś czas mieć wykonane zdjęcie RTG klatki piersiowej, czy też spirometrię pozwalającą na sprawdzenie pojemności płuc.
Ważne jest jednak, by we wszystkim zachować umiar i nie szukać chorób na siłę. Trzeba jednak trzymać rękę na pulsie i co jakiś czas kontrolować sygnały, które daje nam nasz organizm, by cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Lepiej zapobiegać niż później leczyć.