Jak skutecznie zdezynfekować pomieszczenia?

Jak skutecznie zdezynfekować pomieszczenia?

Bakterie, wirusy, pleśń oraz inne mikrozanieczyszczenia towarzyszą nam nieustannie. Ich całkowite zlikwidowanie jest trudne, jednak dezynfekcja pomieszczeń w znacznym stopniu pomoże ograniczyć ich występowanie. Jak skutecznie zdezynfekować pomieszczenia i jakie środki warto wykorzystać?

Dezynfekcja – gdzie należy ją przeprowadzać?

Jeszcze do niedawna niewiele osób myślało o tym, by na co dzień dezynfekować pomieszczenia, w których się znajdujemy. Ostatnie wydarzenia znacznie zmieniły myślenie o czystości nie tylko w miejscu pracy, przedszkolu czy szkole dzieci, ale nawet w naszych domach.

Dezynfekcja pomieszczeń pomaga w znacznym stopniu usunąć grzyby, bakterie, wirusy oraz pasożyty. Warto pamiętać, że nie jest tak skuteczna jak sterylizacja, ale jest znacznie łatwiejsza do przeprowadzenia.

Do dezynfekcji pomieszczeń można wykorzystać ozonatory, które wyczyszczą powietrze. W budynkach użyteczności publicznej coraz częściej wykorzystywane są promienie UV-C. Dezynfekcja pomieszczeń mieszkalnych może zostać przeprowadzona przy użyciu środków chemicznych.

O czym należy pamiętać dezynfekując pomieszczenia?

Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń powinna być przeprowadzana systematycznie. Ważne jest również to, by dokładnie zostały wyczyszczone te powierzchnie, których dotyka wiele osób.

W miejscu pracy warto zadbać, by zdezynfekowane zostały klamki, włączniki, biurka, ale także myszki komputerów czy sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu socjalnym, z którego wszyscy korzystają.

W pomieszczeniach użyteczności publicznej konieczna jest dezynfekcja poręczy schodów, klamek, stołów, biurek czy włączników. Ważna jest również dezynfekcja toalet, do której najlepiej wykorzystać środki wykonane na bazie chloru, fenolu lub wody utlenionej (nadtlenek wodoru).

W budynkach, gdzie codziennie przebywa wiele osób, warto również oczyścić powietrze. Niezbędne są do tego ozonatory, które usuwają pleśń, roztocza oraz grzyby i bakterie. Dezynfekcja pomieszczeń musi być przeprowadzana regularnie. Konieczne jest również ustalenie indywidualnego czasu dla każdego z pomieszczeń.