Lampki nocne do sypialni, kinkiety, a może żyrandole? Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Sypialnia jest przede wszystkim miejscem odpoczynku, w którym powinniśmy móc się odprężyć i zrelaksować. Najlepiej sprzyja temu kameralna atmosfera, a co za tym idzie, odpowiednie oświetlenie. Wybór lamp do sypialni jest bardzo istotną kwestią, dlatego warto poświęcić jej szczególną uwagę. Na szczęście sklepy z akcesoriami oświetleniowymi mają nam bardzo wiele do zaoferowania.

Rola oświetlenia w sypialni

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad tym, jaką rolę ma pełnić oświetlenie w pomieszczeniu przeznaczonym głównie do odpoczynku, a więc sypialni. Bez wątpienia jego głównym zadaniem jest tworzenie przytulnego, ciepłego i kameralnego nastroju. Za pomocą odpowiednio dobranych lamp możemy także wpływać na to jak będą wyglądać proporcje tego pomieszczenia, podkreślić jego kolorystykę, a nawet faktury materiałów wykorzystanych do wystroju wnętrza.

To wszystko jest możliwe dzięki pomysłowości projektantów lamp, kinkietów oraz żyrandoli, które dostępne są w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, czego dowodem są oferty ze strony https://www.homebook.pl/lampki-nocne-do-sypialni.

Czy w sypialni powinna znajdować się lampa lub żyrandol?

Wiele osób zastanawia się, jakie oświetlenie będzie najwłaściwsze do sypialni, czy konieczne jest oświetlanie jej za pomocą głównej lampy lub żyrandola? Tak naprawdę wszystko zależy od rozmiarów pomieszczenia, jeśli chcemy zdecydować się na żyrandol, to wyłącznie w przypadku, gdy sypialnia jest duża i nie przytłoczymy jej zbytnio w ten sposób. W większości przypadków lepszym rozwiązaniem jest mniejsza lampa, która może zostać zawieszona tradycyjnie pod sufitem lub niżej, oświetlając przede wszystkim wezgłowie łóżka.

Bardzo istotną kwestią jest także dobór odpowiedniej żarówki. Powinna dawać ona przyjemne ciepłe światło, które zbliżone jest do naturalnego światła dziennego.

Lampki nocne czy kinkiety?

Trudno jest wyobrazić sobie sypialnię bez lampek nocnych ustawionych na stolikach lub szafkach po obu stronach łóżka. Jest to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie, które dodatkowo dodaje uroku i buduje przytulny klimat tego pomieszczenia. Lampki nocne powinny pasować do wystroju wnętrza, warto przy tym pamiętać, że najzdrowiej dla naszego wzroku jest, gdy znajdują się na wysokości 50 centymetrów ponad materacem. Ta informacja jest szczególnie istotna dla osób, które lubią spędzać wieczory z książką w rękach.

A co z kinkietami? Kinkiety mogą stanowić świetną alternatywę dla lampek nocnych, ale to nie jedyna funkcja, jaką mogą pełnić w sypialni. Warto pamiętać, że światło kinkietów skierowane ku górze sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe. Jeśli natomiast skierujemy je w dół, wtedy sufit optycznie obniża się, a wnętrze nabiera kameralnego, intymnego klimatu. Ponadto kinkiety zawieszone nad wezgłowiem łóżka pozwalają nam zaoszczędzić miejsce, które potrzebne jest jeśli chcemy ustawić przy łóżku stoliki wraz z lampkami nocnymi.