Gdzie szukać specjalistów od czyszczenia wentylacji?

W biurach, zakładach przemysłowych, budynkach użytku publicznego i w innych obiektach tego typu bardzo ważne jest dbanie o stan instalacji wentylacyjnych. Szczególnie istotne jest regularne usuwanie kurzu, pyłów i innych zabrudzeń, które m.in. obniżają jakość powietrza, stanowią zagrożenie pożarowe oraz narażają urządzenia HVAC na nadmierną eksploatację. Podpowiadamy, jak i gdzie szukać specjalistów od czyszczenia wentylacji!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy do czyszczenia instalacji?

Na rynku działa wiele firm oferujących usługę czyszczenia instalacji wentylacyjnej. Z tego względu przedsiębiorcy często mają kłopot z podjęciem decyzji co do tego, komu warto powierzyć to zadanie. Podczas porównywania różnych wariantów przede wszystkim powinno się mieć na względzie kilka aspektów.

Bardzo ważne jest doświadczenie pracowników, którzy mają zająć się czyszczeniem wentylacji. Znaczenie ma to, jak długo dana firma działa w branży, ale nie jest to najważniejszy wyznacznik – dobrze, by chociaż część specjalistów posiadała przynajmniej kilkuletni staż. Oczywiście powinni też posiadać odpowiednie kwalifikacje. Dzięki temu prawidłowo i dokładnie usuną zabrudzenia, ponieważ odpowiednio dobiorą metodę czyszczenia oraz właściwie przeprowadzą cały proces. Przy okazji zauważą ewentualne nieprawidłowości w działaniu instalacji i skontrolują jej ogólny stan.

Kolejnym zagadnieniem, na które warto zwrócić uwagę, jest sprzęt wykorzystywany przez firmę. Najlepiej, by posiadała nowoczesne, wysokiej jakości maszyny. Standardem są roboty inspekcyjne z kamerami oraz roboty czyszczące ze specjalnymi szczotkami. Przy tym konieczne jest też oczywiście zastosowanie właściwych, skutecznych i bezpiecznych środków chemicznych.

Dużo informacji dostarczy z pewnością sprawdzenie opinii o firmie. Kiedy nie ma ich na stronie albo w wizytówce Google, można jeszcze zajrzeć na fora branżowe albo skontaktować się z poprzednimi zleceniodawcami.

Na pewno dobrze jest też wziąć pod uwagę lokalizację firmy. Jeśli znajduje się w pobliżu, można w ten sposób uniknąć kosztów związanych z dojazdem. Dzięki temu cała procedura będzie bardziej opłacalna.

Jaką metodę czyszczenia wentylacji wybrać?

Wentylację można czyścić na dwa sposoby – na „sucho” albo „mokro”. Odpowiednią metodę powinni dobrać specjaliści, którzy uprzednio wykonają inspekcję szybów wentylacyjnych.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest czyszczenie „suche”, które polega na mechanicznym szczotkowaniu i wydmuchiwaniu zanieczyszczeń przy pomocy sprężonego powietrza. Wydostające się kurz, pył i brud są wyłapywane przez specjalne odkurzacze przemysłowe.

W przypadku wyjątkowo trudnych zabrudzeń (np. tłustych osadów), konieczne jest czyszczenie „mokre”. Wtedy stosowane są odpowiednio dobrane, silne środki chemiczne. Przy tym trzeba zabezpieczyć instalację przed wyciekami, a także ustalić punkty dostępowe oraz odciągowe.

Zdarza się, że konieczne jest także zdezynfekowanie instalacji. Wtedy po czyszczeniu dodatkowo wprowadza się specjalne środki zabijające groźne mikroby.

Niezależnie od zastosowanej metody, na koniec zespół wykonujący usługę powinien jeszcze przeprowadzić inspekcję, by ocenić efekty czyszczenia.

Co jeszcze ma znaczenie?

Przed umówieniem terminu na czyszczenie wentylacji warto po prostu porozmawiać z wybraną firmą i dowiedzieć się, jak dokładnie będzie wyglądał cały proces. Najlepiej, by w ramach usługi wykonana została inspekcja z pomocą mobilnych robotów z kamerami. W ten sposób można uzyskać nagranie, które pozwoli ocenić stopień zabrudzenia oraz zidentyfikować rodzaj zalegających zanieczyszczeń.

Oczywiście zawczasu dobrze jest też zapytać o cenę usługi. Nie należy jednak głównie się nią kierować. Podejrzanie niska stawka często wiąże się z pominięciem etapu inspekcji, stosowaniem przestarzałych sprzętów czy brakiem doświadczenia u fachowców przeprowadzających cały proces.

Wybierz sprawdzoną firmę z wieloletnim doświadczeniem, która zagwarantuje Ci najwyższą jakość obsługi w rozsądnej cenie. Brawent wykonuje czyszczenie instalacji wentylacyjnych w Poznaniu i województwie wielkopolskim, ale dojeżdża także do klientów z innych części kraju.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://brawent.pl/.