Jak szybko i skutecznie zdezynfekować powierzchnię?

Jak szybko i skutecznie zdezynfekować powierzchnię?

Pandemia koronawirusa, która przez ostatnie lata panowała na całym świecie, bez wątpienia sprawiła, iż jeszcze większą uwagę przywiązujemy do kwestii higieny w miejscach użyteczności publicznej. Szpitale, ośrodki zdrowia, sklepy czy gabinety kosmetyczne muszą być regularnie dezynfekowane. Tylko jak szybko i skutecznie zdezynfekować powierzchnię?

Dlaczego szybka dezynfekcja powierzchni jest tak ważna?

Bakterie, wirusy oraz inne niechciane drobnoustroje rozwijają się bardzo szybko. Z łatwością osiadają one na używanych przez nas meblach i sprzętach. Jeśli nie zostanie przeprowadzona szybka dezynfekcja powierzchni, która była używana, w bardzo prosty sposób przeniosą się one na kolejnego klienta, pacjenta bądź pracownika. Nie zachowując odpowiedniej higieny, narażamy siebie i innych na takie choroby, jak zapalenie wątroby typu A, czy zarażenie rotawirusami. Dlatego też częsta dezynfekcja jest istotna w miejscach, gdzie przebywają chorzy, jak choćby szpitale, ośrodki zdrowia, apteki itd. Innym miejscem są gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie czy studia tatuażu. Tam z kolei (częściej, niż w innych miejscach) zdarza się mieć kontakt z żywą tkanką, krwią (np. podczas wycinania skórek przy paznokciach, czy w trakcie robienia tatuażu).

Sposoby na szybką dezynfekcję powierzchni

Najszybszym sposobem na pozbycie się niechcianych drobnoustrojów z używanych przez nas powierzchni, jest spryskanie jej specjalistycznym preparatem. W zależności od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia, do wyboru są preparaty bezalkoholowe (dla powierzchni delikatnych) oraz te na bazie alkoholu. Do dezynfekowania małych przedmiotów możemy wybrać specjalistyczne chusteczki, które fabrycznie są nasączone płynem. To jeszcze szybszy sposób na zachowanie odpowiedniej higieny w miejscach szczególnie narażonych na przenoszenie bakterii i wirusów.

Ważne jest, by miejscach, o których zostało wspomniane powyżej, dezynfekcję wykonywać po każdej wizycie pacjenta lub klienta. Tylko wtedy możemy ustrzec się przed niechcianymi drobnoustrojami.