5 zalet palet plastikowych

5 zalet palet plastikowych

Bez wątpienia palety drewniane są najczęściej używanymi paletami zarówno w branży produkcyjnej, jak i logistycznej. Przede wszystkim są bardzo tanie. Dlaczego więc palety plastikowe zdobywają w ostatnim czasie tak dużą popularność? Przyjrzyjmy się ich zaletom.

Dlaczego palety drewniane są gorsze od plastikowych?

Nie da się ukryć, iż palety drewniane są bardzo ciężkie i bardzo łatwo się łamią. Powoduje to, że trzeba je bezustannie wymieniać. Ponadto są trudne do czyszczenia, co ma związek z ich nieregularną powierzchnią. Palety drewniane są niewątpliwie narażone na duże ryzyko zanieczyszczenia, gdy są wilgotne. Inaczej jest w przypadku palet plastikowych, które w wielu aspektach przewyższają palety drewniane. Warto więc sprawdzić, jakie zalety posiadają plastikowe palety.

Zalety plastikowych palet

Trwałość jest tym, czym palety plastikowe głównie wyróżniają się w porównaniu z drewnianymi. Są bez wątpienia mniej podatne na uszkodzenia podczas transportów, a także bardziej odporne na czynniki atmosferyczne. Palety plastikowe są wręcz stworzone do przewożenia ciężkich ładunków i świetnie nadają się do przemieszczania w magazynie.

Kolejną zaletą palet plastikowych jest to, iż są one ekonomiczne. Z powodu mniejszej wagi, niż ma to miejsce w przypadku palet drewnianych, stawki frachtowe są niższe. Dzieje się tak zarówno jeśli chodzi o transport drogowy, jak i morski czy lotniczy.

Palety drewniane pleśnieją i pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Tego problemu nie ma w przypadku palet plastikowych. Dzieje się tak dlatego, że są one zbudowane z jednego solidnego kawałka. Dlatego też łatwo się je czyści pomiędzy użytkowaniem.

Obecne czasy to czasy dbałości o ekologię. I w tym aspekcie palety plastikowe można określic jako przyjazne dla środowiska. Po prostu ich wybór zmniejsza wylesianie, co sprzyja gospodarce o obiegu zamkniętym.

Palety z plastiku są bezpieczniejsze. Towar na nich umieszczony nie jest narażony na gwoździe i drzazgi, jak to ma miejsce w przypadku palet drewnianych.