W czym prać białe skarpetki wełniane? – Poradnik sklepu ze środkami czystości

W czym prać białe skarpetki wełniane? – Poradnik sklepu ze środkami czystości

Wełniane skarpetki bardzo łatwo zniszczyć nieodpowiednimi środkami piorącymi. Warto więc znać płyny i proszki, jakie sklep ze środkami czystości proponuje do prania skarpet z naturalnej wełny. Uniknie się wówczas zniszczenia drogich skarpet z powodu nieprawidłowego ich prania.

Jakie środki czystości ze sklepu chemicznego do prania skarpet z wełny?

Naturalna wełna pod wpływem zbyt ciepłej wody kurczy się, o czym wie każdy, kto wrzucił do pralki wełniany sweter i włączył program powyżej 30 stopni Celsjusza. Wyjął go potem zmniejszony o jeden lub dwa rozmiary. To samo może stać się z wełnianymi skarpetami.

Skarpetki z wełny często są o wiele bardziej zabrudzone niż wełniany sweter. Aby je doczyścić, trzeba nieco więcej wysiłku i znajomości na środkach do prania. Nieodpowiednie środki niszczą włókna, przez co skarpetki mogą szybko przetrzeć się na piętach i palcach oraz przestają być miłe w dotyku.

Dlatego warto dobrze przepatrzyć półki, na których Sklep ze środkami czystości eksponuje płyny do prania wełny. Nie zawsze jednak będą one w stanie uprać spód skarpetek. Dlatego warto wdrożyć tutaj dodatkowe zabiegi.

Moczenie brudnych wełnianych skarpet białych w środkach piorących – jak to robić prawidłowo?

Do miski należy wlać ciepłą wodę i dodać delikatne mydło w płynie z dodatkiem lanoliny. Rozpuścić dokładnie mydło w wodzie i namoczyć brudne skarpetki na około 2 godziny. Po tym czasie przeprać delikatnie skarpetki i zmienić wodę na czystą.

Założyć skarpetki na dłonie w taki sposób, aby spód skarpetek znalazł się na wewnętrznej stronie dłoni. Spód skarpetek nacieramy mydłem w kostce, najlepiej szarym. Pocieramy namydloną skarpetę o skarpetę. Płuczemy w misce z czystą letnią wodą. Jeżeli nadal skarpetki są brudne, czynność powtórzyć.

Czy skarpetki wełniane można prać w pralce?

Wełniane skarpetki zarówno białe, jak i kolorowe można prać w pralce. Należy wybrać program do prania wełny i wsypać do pojemnika na proszek środek piorący do wełny. Może to być również środek w postaci płynu.

Jeśli białe skarpetki są silnie zabrudzone, należy je najpierw przeprać metodą opisaną powyżej. Po tej czynności można wrzucić je do pralki i włączyć ją. Po wypraniu skarpetki należy suszyć uformowane na sznurku.

Czy można białe skarpetki wełniane prać razem ze swetrami?

Skarpetki wełniane można prać z inną odzieżą pod warunkiem, że będą wykorzystane do tego celu środki czystości ze sklepu do prania wełny. Program w pralce również musi być dostosowany do prania wełny. W przeciwnym razie skarpetki skurczą się i zrobią się bardzo sztywne.

Jeżeli skarpetki te są mocno zabrudzone i zostaną wrzucone do prania razem ze swetrami, brud ze skarpet przeniesie się na swetry. Plamy te zazwyczaj trudne są do usunięcia ze swetra. Przeważnie zostają już na stałe.