Jak sobie poradzić z brudnym rusztem do grilla?

Jak sobie poradzić z brudnym rusztem do grilla?

Pieczone mięsko lub grill w pogodny dzień to sposób na odpoczynek i relaks bardzo popularny wśród Polaków. Jednak wiele osób boryka się z czyszczeniem rusztów. Małe, metalowe pręty ruszta są bardzo nieporęczne i trudno dostępne, a jeżeli jeszcze pojawi się na nich gruba skorupa przypalonego tłuszczu, to dokładne wyczyszczenie standardowymi sposobami może być wręcz niemożliwe.

Dlaczego nie należy grillować mięsa na brudnym ruszcie?

Stary, spalony tłuszcz podczas kolejnego grillowania zaczyna się ponownie utleniać i wydzielać dym o nieprzyjemnym zapachu. Najważniejszym powodem dla którego nie powinno się spożywać mięsa przyrządzonego na brudnym ruszcie jest fakt, że w ten sposób ryzykujemy przedostanie się trujących, szkodliwych dla zdrowia substancji do świeżo przygotowanych potraw. Drugim, szybciej zauważanym efektem może być gorszy zapach i smak świeżo grillowanego mięsa. Ponadto na nieoczyszczonym ruszcie mogą się rozwinąć bakterie, a w konsekwencji, zamiast cieszyć się smakiem grillowanego mięsa, może się okazać, że borykamy się z niestrawnością.

Płyny do mycia piekarników i rusztów

Skutecznie usuniemy wszelkie zabrudzenia używając profesjonalnych płynów, które bardzo szybko i skutecznie usuwają przypalone tłuszcze. Wystarczy użyć odrobię płynu, by wyczyścić ruszt na połysk. Te same preparaty mogą być używane do czyszczenia piekarników, a niektóre równie skutecznie usuwają zanieczyszczenia z szyb kominków (a więc również z szyb piekarników). Wysokiej klasy płyn do mycia piekarnika powinien być przystosowany do mycia powierzchni mających kontakt z żywnością. Warto również grillować na tackach aluminiowych, aby oszczędzić sobie nieco pracy.

Co zrobić, gdy nie mamy pod ręką płynu do mycia piekarnika?

Nie zawsze jednak płyn do mycia piekarnika czy grilla jest pod ręką, a im szybciej wyczyścimy grill, tym mniej wysiłku w to włożymy. Do sprawdzonych sposób należy użycie wody z octem wymieszanych w proporcji 1:1. Jeszcze bardziej zwiększymy skuteczność tego preparatu, gdy dodamy sodę oczyszczoną. Pamiętajmy jednak, że najlepsze efekty da płyn do mycia piekarnika.