Akumulatory NiMH

Akumulatorki NiMH stały się bardzo popularne, ponieważ można je zastosować w przedmiotach codziennego użytku takich jak zegarki, piloty czy szczoteczki elektryczne. Są nowszym odpowiednikiem technologii niklowo-kadmowej.

Budowa akumulatorów NiMH

Akumulatorki nimh posiadają niklową anodę oraz katodę, która powstała ze stopu metali rzadkich. W trakcie ładowania metale te reagują z wodorem tworząc jego związki, które rozpadają się w trakcie rozładowywania.Tego typu urządzenia mogą być łączone ze sobą szeregowo, wtedy ich napięcie się sumuje. Nominalne napięcie na jednym akumulatorze wynosi 1,2 V.

Porównanie akumulatorów NiMH oraz NiCd

Ich konstrukcja jest bardzo do siebie podobna, różnią się jedną z elektrod. Akumulatorki te można stosować zamiennie, ponieważ oba charakteryzują się napięciem na poziomie 1,2 V.Akumulatory niklowo-wodorkowe posiadają aż trzykrotnie większą pojemność niż te zawierające elektrodę kadmową oraz charakteryzują się większą efektywnością. Niestety są one droższe niż ich starsze odpowiedniki.Ważnym punktem jest fakt, że są one bezpieczniejsze dla środowiska, ponieważ podczas ich pracy nie wydziela się szkodliwy kadm.

Porównanie akumulatorów NiMH oraz Li-Ion

Porównując te akumulatory można zaobserwować wiele różnic. Jedną z nich jest napięcie, akumulatory Li-Ion charakteryzują się siłą na poziomie 3,7 V. Dlatego akumulatorki NiMH mogą być większe od Li-Ion przy tej samej pojemności.Urządzenia litowo-jonowe posiadają mniejszy współczynnik samorozładowania, oznacza to, że po naładowaniu nie tracą zbyt szybko zgromadzonej energii.Akumulatory niklowo-wodorowe są klasyfikowane jako towar bezpieczny podczas transportu, nie można tego powiedzieć o akumulatorach litowo-jonowych, które uznawane są za towar niebezpieczny szczególnie podczas transportu.