Komu opłaci się obsługa prawna spółek?

O tym, że polskie prawo jest zawiłe i skomplikowane, wie chyba każdy. Chyba każdy ma też świadomość tego, że jego nieznajomość lub błędna interpretacja jest szalenie ryzykowna. Kwestie związane z nieprzestrzeganiem przepisów mają szczególnie duże znaczenie w przypadku przedsiębiorców. Na szczęście mogą oni liczyć na wsparcie.

Obsługa prawna i jej specyfika

Obsługa prawna spółek jest zaliczana do tych terminów, które nie należą do łatwych przy próbie ich definiowania. Świadczy ją podmiot zewnętrzny, jej zakres niemal nigdy nie jest jednak taki sam. Firmy, które dopiero debiutują na rynku, ograniczają się w tym kontekście do jednorazowych zleceń, obsługa prawna może mieć jednak także bardziej kompleksowy charakter.Zwykle o obsłudze prawnej spółek mówi się w kontekście doradztwa prawnego w szerokim kontekście. Prawnik może opiniować umowy i pomagać w ich przygotowaniu, może jednak również prowadzić spory sądowe, gdy okazuje się, że jest to jedyny sposób na rozwiązanie problemu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że kancelarie zajmujące się obsługą prawną spółek, zatrudniają specjalistów zajmujących się bardziej szczegółowymi zagadnieniami po to, aby pomoc świadczona klientom była jeszcze lepsza. Tu warto wspomnieć o doradztwie z zakresu prawa budowlanego, prawa umów oraz prawa autorskiego. Prawnik może pomóc także w interpretacji przepisów prawa pracy.

Kiedy korzystać z obsługi prawnej

Obsługa prawna spółek jest przykładem oferty adresowanej do wszystkich podmiotów choćby potencjalnie zainteresowanych nią. Nie da się jednak ukryć, że o jej szczególnej atrakcyjności mówi się zwykle w odniesieniu do małych i średnich firm. Te przeważnie nie mogą zatrudnić prawnika na etacie, a jednocześnie doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak kosztowne potrafią być wszelkie zaniedbania w tym zakresie. Nie oznacza to, oczywiście, że i korporacje nie korzystają z obsługi prawnej spółek. Wiele z nich decyduje się na outsourcing w tym zakresie przede wszystkim dlatego, że jest on opłacalny finansowo.Na obsłudze prawnej prowadzonej przez specjalistów można jedynie zyskać. Pomoc prawnika z zewnątrz pomaga w kontrolowaniu sytuacji w firmie. Przyczynia się również do tego, że do minimum ograniczone jest ryzyko wystąpienia problemów prawnych w przyszłości. Jakby tego było mało, obsługa prawna prowadzona przez podmiot zewnętrzny pozwala na szybką i trafną reakcję nawet na te z nich, które mają nietypowy charakter.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.