Jak powinna wyglądać lekka dieta na upalne dni?

Upały doprowadziły do tego, że twój apetyt spadł do poziomu zerowego i musisz naprawdę wciskać w siebie jakiekolwiek porcje jedzenia, by mieć jakaś energię do pracy, nauki czy życia? To normalne. Dieta niskokaloryczna w naturalny sposób zaczyna być przez nas stosowana właśnie latem, ale i o nią wypadałoby jakoś zadbać, by była ona zdrowa.

Zdrowe odżywianie letnią porą

Gdy temperatura powietrza zaczyna przekraczać pewien pułap (zwykle jest to trzydzieści stopni C), prawie wszyscy tracimy ochotę na jedzenie, no może jedynie za wyjątkiem lodów. Zdrowa dieta na upalne dni nie powinna jednak opierać się na samych lodach. No chyba, że zaczniesz je przygotowywać samodzielnie w domu i zadbasz o to, by wprowadzić do nich pewne wartości odżywcze.

Lody mogą stać się stałym punktem diety niskokalorycznej, jeśli zostaną wykonane z naturalnych owoców. Kup więc większą ilość ulubionych smakołyków (mogą to być np. truskawki, borówki czy banany) i wszystko staraj się pomrozić. Banany możesz wcześniej obrać ze skórki i pokroić na mniejsze kawałeczki, a dopiero potem umieścić w woreczku i w takiej postaci włożyć do zamrażarki.

Przepis na pełnowartościowe lody

Gdy najdzie cię ochota na zdrowe lody, wyjmij owoce i zmiksuj je blenderem kielichowym wraz z mlekiem lub napojem roślinnym oraz sporą ilością masła orzechowego. Jeżeli dodasz więcej mleka albo zalejesz wszystko wodą, a następnie dosłodzisz to niewielką ilością miodu, stworzysz sobie wartościowy koktajl.

Taki lodowy koktajl to świetna propozycja na zdrowe śniadanie, nawet na diecie niskokalorycznej. Aby był on jednak nieco bardziej odżywczy, spróbuj zmiksować go jeszcze z płatkami owsianymi (mogą być to płatki błyskawiczne, które są drobniejsze od górskich), które są źródłem węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego.

Nawadnianie organizmu

Lekka dieta niskokaloryczna na lato to jednak nie tylko zdrowe lodowe desery, ale też i woda – i to jak najwięcej wody. Staraj się cały czas pić coś w ciągu dnia. Nawet jeśli wychodzisz na zewnątrz wyłącznie na krótką godzinę, zabierz ze sobą chociażby małą butelkę.

Staraj się wybierać wodę mineralną. Dzięki temu, że jest ona wzbogacana sporą ilością różnych składników mineralnych, jest bardziej wartościowa od tej źródlanej. Musisz nawadniać swój organizm na bieżąco. Jeżeli odczuwasz pragnienie, to znaczy, że za mało pijesz.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.