Wnętrze w stylu shabby chic

Shabby chic to ostatnio bardzo popularny styl wykończenie wnętrza, choć u niektórych wzbudza kontrowersyjne i mieszane uczucia. Jego początki mają miejsce w latach 80. ubiegłego stulecia. Zasady tego stylu określiła Rachel Ashwell, jest ona także autorką poradników dotyczących tego stylu. a także założycielką sklepu, który do dziś oferuje przedmioty w stylu shabby chic. Znajduje się on w Santa Monica.

Wyznaczniki shabby chic

Na pierwszy rzut oka czytając poradniki mówiące o tym stylu, dowiadujemy się, że króluje w nim drewno i biel – to także elementy stylu skandynawskiego, ale nie bójcie się, nie da się ich ze sobą pomylić i pomieszać. Tak jak w stylu skandynawskim panował minimalizm i proste kształty, to tutaj pożądane są nieco zbędne bibeloty i meble o finezyjnych kształtach. Takie kryteria nadają mieszkaniu romantycznej stylistyki, królują tam stare meble, które można też samemu nieco postarzyć. Styl ten jest stosunkowo elegancki, choć z pozoru wnętrze wygląda na zaniedbane, ale za to jakże klimatyczne.

Bardzo ważnym elementem wnętrza w tym stylu jest stosunkowa liczba ozdób, najlepiej drewnianych i malowanych na odcienie bieli bądź inne, które od razu będą sprawiały wrażenie starych, zaniedbanych przedmiotów. Takie ozdoby łatwo można zrobić samemu, kupić na wszelkich pchlich targach a nawet w markecie, ewentualnie będziemy potrzebować papieru ściernego, żeby troszkę zniszczyć przedmiot zdzierając powłokę farby. Oczywiście przedmioty możemy też najpierw samemu pomalować najlepiej na biały, żółty czy bladoróżowy kolor a następnie postąpić jak wyżej. We wnętrzu w tym stylu nie powinno także zabraknąć wiszących starych, lub postarzanych tabliczek z napisami w stylu wymyślnej czcionki. Praktycznie, ładnie i adekwatnie do stylu będą też wyglądać pudełeczka poustawiane w całym pomieszczeniu. W dodatku będą to schowki na przydatne rzeczy. Oprócz takich poprzecieranych przedmiotów, trzeba pamiętać, że nie muszą być jednobarwne. Warto też zagłębić się w technikę transferu druku i poprzenosić na przedmioty różyczki niczym z babcinej porcelany, która w tym stule tez jest mile widziana. Stare fotografie przedstawiający zamki i ogrodu także możemy zaprosić do wnętrz.

Meble, meble i jeszcze raz meble!

Tak jak wcześniej zostało wspomniane w stylu shabby chic muszą być one stare, zadrapane, przetarte lub chociaż sprawiać wrażenie takich. Bardzo łatwo jest postarzyć te nowsze meble za pomocą szczotki drucianej czy papieru ściernego. Najlepiej jednak jakby były one z litego drewna, a nie z płyty meblowej. Prawdopodobnie babciny kredens nada się idealnie i cudownie będzie prezentował się na tle tapety w różyczki. Dobrym sposobem na pozyskanie odpowiednich przedmiotów do wystroju wnętrz w tym stylu jest odwiedzanie jarmarków, pchlich targów a nawet zerkanie czy żaden sąsiad nie wynosi na śmietnik jakieś perełki…