Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi

Zakup odpowiednich śrub powinien być naprawdę bardzo dobrze przemyślany. W innym wypadku inwestycja nie będzie udana. Nieodpowiednie konstrukcje czy źle działające maszyny to tylko jeden z problemów. Warto zaznaczyć, że źle dobrane śruby mogą także stanowić niebezpieczeństwo dla pracowników, którzy mają na co dzień do czynienia z tymi elementami. Dlaczego aktualnie coraz więcej osób korzysta z norm ISO/DIN/PN? Na czym polega konwersja pomiędzy nimi? Jeśli interesuje Was taka tematyka, to bardzo dobrze składa się, że trafiliście na dzisiejszy artykuł.

Czym różnią się śruby?

Nie jest tak, że wszystkie śruby sprzedawane w sklepach internetowych lub stacjonarnych są dokładnie takie same. Mają one bardzo istotne różnice. Jak wyraża się ich odmienność w stosunku do siebie? Trzeba zaznaczyć, że śruby różnią się między innymi kształtem czy rodzajem gwintu. Warto tutaj wspomnieć także o długości gwintu w stosunku do długości trzpienia. Poza tym posiadają różne klasy wytrzymałości czy powłoki zastosowane do ochrony przed korozją. Są także wykonywane z rozmaitych materiałów. Te wszystkie różnice powodują, że pewne śruby świetnie sprawdzają się w konkretnych sytuacjach, a inne kompletnie się do tego nie nadają… Trzeba zatem dobrze zastanowić się przed dokonaniem ostatecznej decyzji. Nie tylko chodzi o pieniądze, ale także o odpowiednio postawione konstrukcje czy dobrze działające maszyny. To wszystko ma rzecz jasna wpływ na bezpieczeństwo – na przykład pracowników.

Co warto wiedzieć o konwersji?

Wyróżniamy trzy najważniejsze standardy. Są to normy ISO/DIN/PN. Czym charakteryzują się poszczególne oznaczenia? PN to skrót od Polskich Norm. Są one sankcjonowane przez Polski Komitet Normalizacyjny. Ich opracowaniem zajmują się natomiast specjalne Organy Techniczne. Warto tutaj wyróżnić także normy DIN zatwierdzane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Najbardziej uniwersalne są natomiast normy ISO – stanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Stowarzyszenie posiada 162 państwa członkowskie. W tym gronie znajduje się także Polska.

Na tym jednak polega konwersja pomiędzy normami? Wyjaśnimy to na przykładzie dotyczącym śrub kołnierzowych, które posiadają oznaczenie PN 82247. Chcecie kupić tego typu elementy w zagranicznym sklepie? A może zamierzacie przedstawić swoją ofertę Klientowi z Niemiec, który jest zainteresowany takim asortymentem? Tabela konwersji norm pozwoli Wam dowiedzieć się, że inne oznaczenie śrub kołnierzowych to DIN 6921.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.