Lokata – kiedy warto ją założyć i jak się do tego przygotować?

Każdy marzy o tym, aby obudzić się rankiem nie myśląc o tym co będzie jutro. Brak obawy o swoją finansową przyszłość to jednak nagroda zarezerwowana jedynie dla tych, którzy potrafią mądrze zarządzać domowym budżetem. Ilekroć zdarza się nam, że tuż po wypłacie budzi się w nas ukryty syndrom zakupoholika? Przez pierwsze kilka dni potrafimy szaleć po hipermarketach, aby później zastanawiać się jak przeżyć do pierwszej wypłaty. Finanse to trudny temat a te domowe już niejedną osobę przyprawiły o ogromne długi. Dążąc do założenia lokaty trzeba najpierw nauczyć się gospodarować własnymi pieniędzmi.

Plan finansowy na najbliższy miesiąc

Pierwszym krokiem ku wyeliminowaniu zbędnych wydatków z domowego budżetu będzie nauka efektywnego planowania. Wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca wyodrębniamy koszty stałe, czyli raty kredytowe, czynsz, rachunki, przedszkole dla dziecka itd. Następnie zakładamy jaki budżet potrzebny będzie na żywność, leki, paliwo czy drobną rozrywkę. To, co zostało dzielimy na pół. Pierwsza połowa przeznaczona będzie na pokrycie nieoczekiwanych wydatków, druga zasili zgromadzone oszczędności.

Lokata – jak znaleźć najlepszą?

Kiedy miesięczny bilans finansowy w końcu staje się dodatni możemy zacząć szukać najlepszej dla siebie lokaty. Jeżeli posiadany depozyt nie jest zbyt duży warto zastanowić się nad dobrze oprocentowanym kontem oszczędnościowym. Rachunek oszczędnościowy można założyć w każdym banku. Plusem dla takiego rozwiązania jest stały dostęp do posiadanych środków. Im większy staje się depozyt na koncie, tym bardziej korzystna staje się wizja lokaty. Trzeba jednak pamiętać, że przez okres jej trwania nie będziemy mieć dostępu do swoich pieniędzy. Wprawdzie lokatę można zerwać w dowolnym momencie, ale to wiąże się z utratą odsetek.

Lokaty najlepiej szukać w sieci. Obecnie mnóstwo witryn prowadzi ogólnodostępne, darmowe porównywarki finansowe, gdzie można znaleźć najlepszą dla siebie ofertę lokat bankowych. Zwracajmy uwagę na okres lokowania środków oraz oprocentowanie jaki za dany czas oferuje bank. Lokatę można założyć także we własnym banku jeżeli jego oferta jest atrakcyjna. Dzięki temu cały proces przeprowadzimy z okna bankowości internetowej nie musząc udawać się nawet do placówki. Dodatkowo zapewnimy sobie w ten sposób łatwy dostęp do konta lokaty, gdzie na bieżąco można monitorować wzrost odsetek oraz zarządzać środkami poprzez zerwanie umowy, przedłużenie lub zdeponowanie środków na konto osobiste po wygaśnięciu umowy lokaty.

Jakie korzyści płyną z posiadania lokat?

Pieniądze na lokacie to zabezpieczenie własnej przyszłości finansowej. Nie martwimy się o to czy będziemy w stanie spłacać kredyty, czy miesięczne finanse wystarczą na pokrycie bieżących kosztów lub czy będziemy w stanie pokryć bieżące wydatki. Zawsze mamy bowiem mądrze ulokowane oszczędności a świadomość tego pozwala spać spokojnie.