Jak uporać się z narastającymi zadłużeniami?

Statystyki potwierdzają, że coraz więcej Polaków ma trudności z regularną obsługą swoich zobowiązań finansowych. Rosnące potrzeby konsumenckie z pewnością nie sprzyjają oszczędnościom. Łatwo dostępne kredyty gotówkowe dla klientów oraz pożyczki pozabankowe, które można otrzymać w zaledwie kilkanaście minut nie wstając sprzed komputera zachęcają do korzystania z prostej metody załatania domowej dziury budżetowej. Problem pojawia się w momencie kiedy jedno zobowiązanie przeradza się w kilkanaście miesięcznych rat należnych wielu wierzycielom. Finanse zaczynają niepostrzeżenie wymykać się spod kontroli. Miesięczna pensja nie wystarcza na pokrycie codziennych wydatków i rat kolejnych kredytów. Jak poradzić sobie w sytuacji kiedy pętla kredytowa zacieśnia się coraz mocniej?

Najważniejsze to przestać dalej się zadłużać

Wydaje się oczywistym, ale nie dla wszystkich. Ci, którzy są najbardziej zdesperowani usilnie poszukują sposobu, aby jedną drobną pożyczką spłacić zaległe raty. Kiedy jednak kolejne wnioski spotykają się z negatywną oceną analizy zdolności kredytowej zaczynamy dostrzegać, że długi wzrosły do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby przerwać swoją wciąż pogarszającą się sytuację należy niezwłocznie zaprzestać poszukiwania dalszych źródeł finansowania i…

…. zacząć oszczędzać

Niestety, o tym jak ważna jest umiejętność oszczędzania doskonale wie każdy, kto w swoim życiu prowadził jakikolwiek biznes. Najwięksi biznesmeni w Polsce w wywiadach z dziennikarzami przyznają, że to właśnie ich „skąpstwo” doprowadziło ich na szczyt. Z czasem dopiero widzieli, że mogą pozwalać sobie na nieco większe wydatki i finansowanie swoich zachcianek. Tę samą metodę musi zastosować każdy kto chce zwalczyć problem nadmiernego zadłużenia.

Analizujemy miesięczne wydatki i eliminujemy zbędne koszta

W pliku arkusza kalkulacyjnego lub na zwyczajnej kartce wypisujemy wszystkie swoje miesięczne wydatki związane z rachunkami, eksploatacją samochodów, edukacją dzieci, pracą, żywnością, ubraniami, lekarstwami itd. Kiedy już zobaczymy na co wydajemy najwięcej sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie z czego możemy zrezygnować i jaka kwota jest dzięki temu możliwa do zaoszczędzenia. Na osobnej kartce lub w pliku należy teraz wypisać wszystkie miesięczne zobowiązania, czyli kredyty, pożyczki pozabankowe, karty kredytowe, pożyczki od znajomych.

Konsolidacja dla osób z dobrą historią kredytową

Jeżeli do tej pory wszystkie zobowiązania były płacone regularnie warto zasięgnąć porady doradcy kredytowego, który przeanalizuje z nami domowe finanse i podpowie gdzie warto złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. W ten sposób spłacimy wszystkie swoje należności zamieniając je na jedną, niższą ratę. Dla tych, którzy już figurują na listach dłużników lub wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne najlepszym wyjściem będzie oddłużanie, czyli długotrwały, ale skuteczny proces na drodze do wolności finansowej. Oddłużaniem również zajmują się specjalistyczne firmy.