Funkcjonalne oświetlenie kuchni

W nieprzemyślanych aranżacjach mieszkania niewiele jest rzeczy gorszych od źle oświetlonej kuchni. Pomieszczenie, które z racji wykonywanych tam czynności powinno być funkcjonalne i umożliwiać wygodne przygotowywanie posiłków, nie tylko takie nie jest, ale stanowi też potencjalne zagrożenie. W miejscu, gdzie używamy ostrych, kuchennych narzędzi i urządzeń, szczególnie istotne jest właściwe oświetlenie.

Funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu kuchnia to nie tylko odpowiednie meble i sprzęty, ale także, a może nawet przede wszystkim, właściwe oświetlenie. Powinno być dobrze rozmieszczone i wystarczająco jasne, by umożliwiać wygodne i bezpieczne wykonywanie precyzyjnych czynności.

O tym musisz pamiętać

Kuchnia to, wbrew pozorom, wnętrze o wielu funkcjach. Dotyczy to zwłaszcza tych pomieszczeń, które są jednocześnie jadalnią, a do tego połączone są z salonem.

Kuchnia służy nie tylko do gotowania i przyrządzania potraw. Często jest też miejscem spotkań przy stole; pomieszczeniem, w którym członkowie rodziny spotykają się na rozmowie oraz jednym z najczęściej uczęszczanych pomieszczeń w całym domu.

Z racji wielu pełnionych funkcji oświetlenie kuchni warto podzielić na strefy. Koniecznie należy zadbać o oświetlenie ogólne, które ułatwi sprzątanie kuchni i dobrze doświetli wszystkie zakamarki. Nad blatem roboczym warto zaplanować mocniejsze światło skierowane, które zapewni komfort i bezpieczeństwo przy pracy. Mniej intensywne światło zamontowane nad stołem zapewni odpowiedni klimat do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Można się też pokusić o instalację oświetlenia o charakterze dekoracyjnym, które podniesie estetykę pomieszczenia i stworzy nastrojową atmosferę. Opraw odpowiednich do wymienionych wyżej typów oświetlenia można szukać na stronie Azzardo.com.pl.

Oświetlenie ogólne

Lampa zainstalowana w centralnym miejscu na suficie pozwala na równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na to, by emitowane przez lampę światło odbijało się najpierw od sufitu. Dzięki temu pomieszczenie będzie odpowiednio doświetlone, a my unikniemy powstawania we wnętrzu cieni.

W roli opraw stosowanych do oświetlenia ogólnego dobrze sprawdzają się plafony oraz niektóre lampy wiszące. Modnym ostatnio rozwiązaniem jest montaż oświetlenia w podwieszanym suficie. Wykorzystuje się do tego oprawy wpustowe (tzw. oczka). Konieczność zastosowania większej ilości opraw wynika z tego, że jednego „oczko” daje zdecydowanie za mało światła i nie byłoby w stanie równomiernie oświetlić całej kuchni.

Nad wyspą i blatem roboczym

O montażu tego oświetlenia nie wolno zapominać. To ono w dużej mierze decyduje o funkcjonalności kuchni, a najwięcej czynności wykonujemy właśnie przy blacie. W tej roli dobrze sprawdzają się lampy punktowe montowane pod blatem. Mogą to być halogeny lub LED-y. Inwestor może się też zdecydować na długie świetlówki montowane w specjalnych oprawach pod szafkami kuchennymi.

Warto pamiętać też o oświetleniu wyspy kuchennej oraz barku (jeśli takowy w naszej kuchni się znajduje). W obu tych przypadkach doskonale sprawują się lampy wiszące.

Oświetlenie nad stołem

Przy stole będzie się spędzać czas znacznie przyjemniej, jeśli jego powierzchnia zostanie właściwie oświetlona. Zazwyczaj stosuje się tu lampy wiszące z jednym lub kilkoma źródłami światła. Zawieszona na odpowiedniej wysokości oprawa dobrze doświetli blat stołu i wydobędzie soczyste barwy z serwowanych potraw. Warto jednak zwrócić uwagę, by źródło światła nie raziło w oczy biesiadników.

O dywersyfikacji oświetlenia w kuchni warto pamiętać już na etapie remontu. Może się bowiem okazać, że konieczna będzie przebudowa instalacji elektrycznej i doprowadzenie kabli do miejsc, w których ich wcześniej nie było.